Συγνώμη για το δυσνόητο των παραπάνω ερωτήσεων.......

Να τα θέσω λίγο πιο απλά

Άδεια του 1982 για δυόροφη κατοικία μεθ` υπογείου, έγινε βάσει του γοκ του 73 με κάποια διαφορά στις διαστάσεις σε όλο το περίγραμμα του κτιρίου που πρεπει να τακτοποιηθεί. Παίρνοντας την περίπτωση του υπογείου τώρα (ως διαφορετική σύσταση όπως αναγράφηκε παραπάνω) πάμε να την τακτοποιήσουμε επομένως θα έχουμε ΥΔ και ΥΚ=2μ^2 με μειωτικό συντελεστή και χρήση (υπηρεσίες)....
1. Για την επιλογή του προστίμου οι συντελεστές θα είναι = 2 μ^2 /(ποσοστό χιλιοστών της υπόγειας αποθήκης x σημερινοί όροι δόμησης).............για την συγκεκριμένη ορ. ιδιοκτ. ορθόν?
2. Στον υπολογισμό του ποσοστού όμως άρα και της επιφάνειας (των 2μ^2) αρχικά θα χρειαστεί να υπολογιστούν όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι που προσαυξάνουν τον Σ.Δ. για την συγκεκριμένη ορ. ιδιοκτ. στην περίπτωσή μας. Εδώ θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η επιφάνεια δόμησης που προκύπτει από την διαφορά του ορισμού περί υπογείων χώρων του γοκ 73 έναντι γοκ 85? Εδώ έχω οικόπεδο με κλίση και κτίριο υπόσκαφο, επομένως ο υπόγειος χώρος, σε τομή, απο την μια είναι κλειστός και απο την άλλη ανοιχτός. Εγώ νομίζω όχι από την στιγμή που ο υπολογισμός γίνεται για τους αυθαίρετους χώρους όπως υπογράμμισα παραπάνω. Εσείς τι λέτε?

Ευχαριστώ